Jak nastavit bezdrátový detektor

Ke každému alarmu je dodávám návod v kterém naleznete pasáž zpravidla pod názvem "Jak přidávat detektory". Účelem tohoto článku tedy není vypisování postupů pro jednotlivé typy alarmů, ale řešení možných komplikací a popis drobných technických odlišností. Detektory nakupujeme od různých výrobců. Jsou funkčně kompatibilní, ale mají různé možnosti nastavení. Hlavně pak díky původnímu nastavení propojovacích kolíků (jumperů) může docházet nesnázím při konfiguraci.

 

Proč se pro komunikaci centrála - detektor používá kódovaná informace?

Každý detektor, aby spolupracoval s alarmovou centrálou, musí být s touto centrálou svázán pomocí originálních kódových informací. Je přece nemyslitelné, aby se alarmy pracující na stejném principu, vzájemně ovlivňovaly. Pokud by si například blízký soused koupil stejný alarm, tak by mohl svou klíčenkou ovládat Váš alarm. K tomu tedy už z principu funkce alarmů nemůže dojít.

****************************************

Co vše lze nastavit na detektoru?

Detektory mohou mít různé možnosti nastavení. Základním nastavením je individuální kódová kombinace, kterou však ani z výroby nemusíte ve většině případů měnit, protože většina prodávaných alarmů je paměťových a to znamená, že se kódy v jakékoli kombinaci nahrávají do paměti centrální jednotky.

Další nastavitelné funkce (u pohybových PIR detektorů):

- vypnutí signalizační LED diody

- změna intervalu snímání. Základní interval bývá 5 sekund. Což znamená, že při nepřetržitém pohybu před detektorem dojde k snímání prostoru po 5 sekundách. V některých případech lze tento interval prodloužit až na 240 sekund. Tím se výrazně šetří baterie. Může to však být na úkor bezpečnosti, neboť pokud by centrála z jakéhokoli důvodu první signál nepřijala, tak ten následující přijde (v případě opětovného pohybu před detektorem) až za 240 sekund.

Zde můžete shlédnout nastavení typického pohybového detektoru. Rozmístění jumperů se může lišit podle typu a výrobce. Nastavení ostatních druhů detektorů (magnetické, tříštění skla, požární) je podobné samozřejmě vyjma nastavení intervalů snímání, vypnutí LED apod.

****************************************

Jaká je možná příčina, když nelze detektor podle návodu zprovoznit?

Nejdůležitější je nastavení jumperů A0-A7 a D0-D3. Při jejich nastevení se řiďte pokyny v návodu. Detektory mají ještě navíc možnost nastavení tzv. rezistence. Spojovací jumpery pro toto nastavení poznáte podle čísel vytištěných na plošném spoji. Jsou to zpravidla tyto čísla: 175, 275, 155, 335, případně 1,5M; 3,3M; 4,7M. Použijte vždy jeden jumper (spojovací kolík) k propojení dvou kolíků u čísla frekvence. Jestliže tedy máte správně nastavenou kombinaci A0-A7 a D0-D3, tak máte jen maximálně čtyři možnosti změny frekvence a na jedné z těchto pozic musí detektor fungovat.

****************************************

Jaký je dosah bezdrátových detektorů?

Dosah našich detektorů je ve volném prostranství cca 100 metrů. Vzdálenost se snižuje s počtem a tloušťkou zdí, či jiných překážek. Například v podmínkách běžného rodinného domu dosah v drtivé většině vyhovuje i bez vytažených antén.

Pokud chcete vědět, zda budou ve Vašich podmínkách detektory pracovat, případně pokud chcete doporučit typ alarmu s lepší citlivostí na signál bezdrátových detektorů, tak nás kontaktujte.

Dosah je někdy potřeba řešit pouze u detektorů umístěných například ve sklepních prostorách, garážích, apod. Tam už se musí buď vysunout antény, použít detektory s prodlouženým dosahem, anebo použít opakovač signálu, který signál přijme a znovu vyšle s vysokých výkonem. Tento opakovač se umisťuje k detektorům.

****************************************

Je nutné v detektorech nastavovat jumpery?

Není to nutné v případě napárovaných alarmových sad a samozřejmě i v případech, kdy párování provádíme u nás.

V případě paměťových alarmových jednotek (to jsou dnes téměř všechny) může detektor pracovat i bez vložených jumperů, ale může být příčinou planých poplachů. Pokud tedy máte problémy s planými poplachy, tak doporučujeme provést kontrolu propojek (jumperů) v detektorech. Totéž platí i pro klíčenky - pájecí pole musí obsahovat nějaký kód.

Zákazník

Registrace
Zapomněli jste heslo?

Hledání na e-shopu

SIM karta ODORIK - síť T-mobile CZ

81 Kč bez DPH
98 Kč s DPH

Spínaný zdroj 13,8/1,5A - MSRK1512

637 Kč bez DPH
770 Kč s DPH

Bezdrátový kouřový detektor EWF1 ELDES

1587 Kč bez DPH
1920 Kč s DPH