Výběr správného typu alarmu

Pokud při výběru alarmu tápete a nebaví Vás pročítat dlouhé odstavce s technickými parametry, kterým nerozumíte, nebojte se nám nezávazně zavolat nebo napsat email, rádi Vám poradíme, i když se v problematice vůbec neorientujete. Důležité ale je, předem si ujasnit alespoň to, zda chcete alarmový systém koncipovat bezdrátově nebo drátově (popřípadě kombinací), jak jej chcete ovládat (klíčenkou, klávesnicí apod.), co má alarm dělat při poplachu, atd. Můžete také použít speciální poptávkový formulář.

Pokud naopak patříte k těm, kteří chtějí před nákupem problematice co nejvíce rozumět, získat maximum informací a v klidu si vše důkladně promyslet sami, pak jste na tomto webu na správném místě a následující text by Vás měl alespoň rámcově do problematiky výběru alarmu uvést! 

Nejdůležitější při výběru alarmu jsou následující body: 

1) Zamyslete se nad tím, jakou cestou se do Vašeho objektu může narušitel dostat, kde jsou nejslabší místa objektu, který chcete zabezpečit. Překvapit může například i zloděj, který se protáhne oknem ve světlíku ve starších bytových domech. Pochopitelně není nutné instalovat senzory na všechna okna či dveře, ale pouze tam, kde si myslíte, že je největší pravděpodobnost narušení (například není třeba zabezpečovat okna v šestém patře.) Uvědomte si, že podle statistik jsou bytové domy nejčastěji vykrádány ve dne, rodinné domky naopak v noci (a to i když jejich majitelé poklidně spí například v patře!)

2) Zvolte si, zda celé zabezpečovací zařízení chcete koncipovat drátově nebo bezdrátově. Výhoda bezdrátového systému je jednoduchost a nenáročnost zapojení, kdy odpadá složité a pracné vedení kabelů k jednotlivým detektorům (leckdy i nákladné nebo už nemožné). Nevýhoda je napájení baterií, kterou je nutno čas od času vyměnit (výdrž baterie záleží vždy na konkrétním detektoru a na tom, jak často je aktivován), což je slabší místo bezdrátových detektorů.Také je potřeba si uvědomit, že spolehlivost přenosu informace z detektoru k centrální jednotce klesá se vzdáleností od centrální jednotky a zejména s překážkami (každá zeď snižuje významně dosah bezdrátového detektoru!) Částečně se slabší dosah bezdrátového čidla dá vyřešit vysunutím anténky na detektoru, opakovačem signálu či jiným umístěním centrály, ale pokud centrála s tímto "vzdáleným" čidlem nebude ani poté chtít pracovat (např. máte v domě tlusté kamenné zdi, či signál neprojde přes dva stropy do třetího patra apod.), nezbývá než pořídit drátové čidlo a natáhnout kabel. 

Drátový detektor se vyznačuje větší spolehlivostí, ale jeho instalace je již složitější a pracnější a vyžaduje alespoň základní znalosti z oboru elektro. Doporučujeme, pokud to jde, řešit zapojení spíše drátově, včetně zálohy výpadku napájení. Každopádně např. u ještě nehotových novostaveb (kdy je možné vedení pro detektory předpřipravit pod omítky) nebo v místech, kde na designu zase tolik nezáleží a dodatečně vedený kabel nezpůsobí velký problém (garáže, dílny apod.) je to určitě lepší řešení. Pokud to charakteru objekt neumožňuje, pak ale volba bezdrátového čidla není určitě špatná, baterie v detektoru vydrží několik měsíců a detektor slabou baterii umí signalizovat kontrolkou. Bezdrátové detektory jsou právě pro svojí snadnou montáž neprodávanější typ detektorů.

Podle typu detektorů je ale vhodné už předvybírat samotnou alarmovou centrálu - některé jsou vhodnější pro drátové detektory (řeší například už jejich napájení), jiné jsou naopak vhodnější pro zapojení bezdrátové.

Tip: Oblíbená je kombinace drátových a bezdrátových detektorů. Kde to lze, připojíte detektory drátově, a kde to možné není, použijete detektory bezdrátové.

3) Zvolte si centrální jednotku - mozek celého systému. Přečtěte si popisy zabezpečovacích sad v našem eshopu a seznamy nejdůležitějších funkcí zabezpečovacích zařízení. Jednotlivé sady se liší poměrně zásadně - věnujte proto jejich výběru dostatek času. Základní charakteristiky jsou shrnuty ve srovnávací tabulce.


Pokud si nebudete vědět rady, pak je zde opět informátor, kterého můžete kdykoli kontaktovat.

Tip: Vyberte několik typů alarmů a my vám, podle Vašich představ a potřeb, doporučíme ten vhodnější. 

4) Nezapomeňte na pořízení dalších komponentů k alarmu (detektorů, čidel, příslušenství)

Valná většina alarmových sad je připravena jako samoinstalační balíček, který obsahuje centrální jednotku, dvě klíčenky pro ovládání alarmu, malou vnitřní sirénu, jedno bezdrátové pohybové čidlo a jedno bezdrátové magnetické čidlo na dveře nebo okna. Takováto sada vám postačí pro základní zastřežení menšího bytu, dílny, garáže nebo kanceláře. Pokud ale chcete zabezpečení rozšířit například na další místnosti, připojit další signalizační zařízení (např. venkovní) sirény, použít i jiná čidla (např. detektor tříštění skla), vyřešit i požární zabezpečení, nebo umožnit alarm ovládat více osobám (pomocí klávesnice nebo pořídit další ovládací klíčenky), je nutné přikoupit další komponenty. 

Komponenty lze všelijak kombinovat. Nejjednodušší způsob, jak zjistit kompatibilitu, je zobrazit stránku vybraného výrobku a u něj pak zvolit složku "kompatibilní produkty". Viz. následující obrázek s příkladem:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud byste při objednávce alarmu spolu s příslušenstvím přesto náhodou zvolili komponenty vzájemně nekompatibilní, určitě Vás na to upozorníme. Pokud ale doobjednáváte detektory k alarmu, který jste koupili už před nějakou dobou, a nejste si kompatibilitou jistí, doporučujeme do poznámky k objednávce doplnit, o komponenty ke kterému alarmu se jedná, a my už kompatibilitu zkontrolujeme za Vás.

Tip: Vyberte si konkrétní typ alarmu například podle srovnávací tabulky a my Vám k tomu navrhneme volitelné komponenty (například: zdroj, akumulátor, plechový box, zámek, atd.) a sestavíme cenovou nabídku, kterou můžeme dále upravovat podle dodatečných specifikací a informací.

Ke každému alarmu nebo detektoru obdržíte český manuál, pomocí něhož provedete spárování detektoru s ústřednou. Párování detektorů se řídí vždy podle postupu konkrétní centrály, takže pokud např. koupíte alarm u některého konkurenčního prodejce, detektor budete tedy párovat podle návodu k té konkrétní centrále. Dejte si, prosím, pozor - někteří specifičtí prodejci (např. na Aukro) prodávají alarmy bez českých manuálů, nebo pouze přeložené strojovým překladačem. Jakákoliv práce s alarmem se tím výrazně zkomplikuje.

Pokud si na párování detektorů netroufáte, nabízíme našim zákazníkům službu Nastavení zdarma. Požadavek na tuto službu je vždy nutné uvést v objednávce, případně nás kontaktovat ještě před vyplněním objednávky a dohodnout detaily. Párování detektorů se dá provést i dodatečně (např. pokud zjistíte až doma, že je na to nad Vaše síly), detektory nám spolu s centrálou zašlete k dodatečnému spárování, nicméně při této službě Vás požádáme alespoň o zaplacení poštovného. Možnost je též nastavit alarmy zakoupené v jiné prodejně, ale takovou službu si ceníme částkou 250 Kč/hod. 

Tip: Nabízíme ojedinělou službu sestavení komponent ZDARMA (v ceně zboží). Pokud si například vyberete zařízení, které je určeno k montáži do plechového boxu (typicky se jedná o desku alarmové centrály), tak Vám jej můžeme do vybraného boxu nainstalovat a provést zapojení a nastavení.

5) Pozornost věnujte též způsobu ovládání Vašeho alarmu, budete jej denně používat. 

Klíčenky

Použití klíčenky je podobné jako dálkové ovládání dveří od auta (zamknout = zapnout alarm x odemknout = vypnout alarm). Jde o základní a nejjednodušší způsob ovládání alarmu. Jejich použití doporučujeme hlavně proto, že jimi lze ovládat alarm ještě před vchodem do objektu, před vchodovými dveřmi a není tak nutné využívat funkci příchodový/odchodový čas. Ten totiž nahrává i zlodějům, kteří mohou takový čas využít k nalezení a zneškodnění alarmové jednotky ještě před vysláním alarmové informace uživateli. Nevýhoda je nutnost měnit čas od času (záleží na četnosti používání) baterie v klíčence a omezený dosah (lze prodloužit vysunutím anténky na klíčence). V nabídce máme velké množství klíčenek, ale díky tomu, že prodáváme alarmy od více výrobců, většina klíčenek spolupracuje pouze s několika "svými" alarmy; to samé platí i obráceně, ke konkrétnímu alarmu je možné zakoupit vždy jen určité vhodné klíčenky. Pro kompatibilitu klíčenek s konkrétním alarmem tak platí to samé, co bylo uvedeno v odstavci 4 o kompatibilitě komponentů. Klíčenkami lze ovládat každý alarm z naší nabídky.

Klávesnice

Klávesnice je velmi často používaným komponentem u zabezpečovacích sestav, mnoho lidí ani jiné způsoby ovládání alarmu nezná. Výhodou je, že nemusíte nosit u sebe žádné klíčenky nebo čipy. Pouze musíte nosit v hlavě PIN kód:-) Klávesnici lze instalovat i před střeženou zónu. V nabídce máme klávesnice jak drátové, tak bezdrátové. Velkou pozornost je potřeba věnovat kompatibilitě klávesnic s alarmem - ne každý alarm lze klávesnicí ovládat. Pokud máte požadavek na ovládání alarmu klávesnicí jako hlavní, zúžíte si tím výběr alarmu. Některé alarmové centrály mají integrovanou klávesnici už v sobě, ale tato se používá hlavně pro nastavování funkcí alarmu. Používat integrovanou klávesnici i pro ovládání alarmu je vždy riziko, protože pokud necháte centrálu v blízkosti vchodových dveří, necháte jí na očích i případnému narušiteli. Doporučujeme centrálu umístit na kryté místo a k ovládání alarmu použít jiné varianty. 

Dallas čipy

Jedná se o kontaktní čipy s originálním nenapodobitelným kódem. Tyto čipy se často používají na vchodových dveřích bytových domů. Jejich výhodou je vysoká mechanická odolnost a velmi snadné použití, které zvládnou děti i senioři. Jejich použití je vhodné tam, kde chcete mít přehled nad tím, kdo s alarmem pracuje (majitel alarmu tak mimo jiné získá informaci, kdo kdy zastřežil). 

RFID čipy

RFID je bezkontaktní identifikační systém. Čtečky RFID mohou být přímo zabudovány v klávesnicích alarmů nebo lze použít samostatné čtečky RFID a výstup pak propojit s příslušnou alarmovou deskou tak, jak je popsáno v následujícím odstavci.

Externí vstup

Některé alarmové ústředny mají možnost ovládání vstupem na svorkovnici. Do takového vstupu lze připojit jakýkoliv kontakt. Otevírá se tak možnost kombinace alarmových centrál se širokou škálou kódových klávesnic a čteček RFID čipů. Externí vstup lze také využít k prostému ovládání skrytým tlačítkem, což je cenově nejpříznivější řešení.

SMS

Většina GSM alarmů umožňuje aktivaci/deaktivaci pomocí strukturovaných SMS. K tomu lze využít i naši aplikaci pro Android telefony, která si tyto SMS uloží do paměti. SMS příkazy jsou užitečné, pokud chcete alarm ovládat dálkově, například zapomenete ráno při odchodu z domu alarm zapnout a chcete tak učinit dodatečně. Nevýhodou jsou poplatky za SMS.

Volání či prozvánění

Při zavolání na telefonní číslo alarmu lze měnit stav střežení. Některé alarmy umí tento stav měnit již pouhým prozvoněním a tedy zdarma. Jiné hovor zvednou a pak můžete zadat klávesnicí telefonu patřičný povel. Postupy nebo syntaxy SMS zpráv jsou uvedeny vždy v manuálu každého alarmu.

Aplikace pro chytré mobily a PC

Kromě nadstavbové aplikace pro SMS povely je zde ještě možnost ovládání aplikací Smart Security (pouze pro alarmy Eldes), která je určena především těm, kteří mají na svém mobilu datový tarif a těm, kteří chtějí mít možnost ovládání alarmu ze svého počítače. Jeho výhodou je pak bezplatná komunikace s alarmovou jednotkou a možnost měnit stav střežení jednotlivých podsystémů a také PGM programovatelných výstupů určených k připojení dalších domácích spotřebičů. Podmínkou je však datová komunikace na straně alarmu. Spotřeba dat je minimální, proto doporučujeme co nejlevnější paušální tarif, například od "virtuála" Odorik.

6) Co ještě dalšího by mohl Váš alarm umět?

Možná ani netušíte, k čemu dalšímu lze funkce alarmů, zejména těch "lepších", využít. Tyto funkce mohou totiž též velmi zásadně ovlivnit Vaše rozhodování při výběru alarmu.

- Některé alarmy mají výstup pro Nezávislé ovládání spotřebičů. Pomocí centrály alarmu tak můžete dálkově ovládat například akumulační kamna, bojlery a jiné.

- Další užitečnou funkcí některých alarmů je například automatické střežení, což znamená, že se alarm ve Vámi nastavenou dobu sám zapne, nebo vypne.

Veškeré zboží je vybaveno českými návody a tyto jsou přiloženy k prodávanému zboží v tištěné podobě popřípadě jsou ke stažení na této stránce.

***************************************************************************************************

Výběr GSM operátora pro alarm

Pro provoz GSM alarmu budete potřebovat SIM kartu některého z mobilních operátorů. Jde o klasickou "simku", kterou do alarmu vložíte - a tím jej oživíte. POZOR! Před použitím je nutné vždy zrušit na SIM kartě požadavek na PIN kód (požadavek provedere vložením SIM karty do telefonu a dále postupujte podle návodu k telefonu). 

Při výběru operátora GSM sítě dbejte především na to, že:

1. V místě instalace alarmu musí být jeho signál na dostatečné úrovni. Toto stačí ověřit kterýmkoli mobilním telefonem s vloženou kartou vybraného operátora. Obecně lze ale říci, že GSM alarmy mají o něco lepší citlivost než mobilní telefon. Mají totiž delší anténu a navíc je možné napojit externí GSM anténu. Tato externí anténa má větší zisk a zajistí vyšší spolehlivost celého zařízení.

2. Je lepší paušální tarif. U předplacených karet musíte respektovat podmínky dané operátorem, tj. jednou za čas (většinou 1x za rok) dobít kredit novou částkou přesto, že ten stávající kredit je ještě dostatečný. Nebo, pokud máte na alarmu nějaký provoz, například alarm posílá na Vaši žádost stavové SMS, posílá poplachové informace apod., klidně se může stát, že na dobití kreditu zapomenete a ve chvíli skutečné potřeby alarmu nebude kredit dostatečný nebo prostě jen skončí jeho platnost a operátor Vám odchozí provoz na kartě zablokuje. GSM alarm Vás na stav kreditu bohužel nijak neupozorní. Z těchto důvodů doporučujeme raději zvolit nebo přejít na paušální tarif. Existují tarify za nulový nebo jen zanedbatelný měsíční poplatek. 

3. Provozní platby za hovory a SMS z karty v alarmu jsou téměř nulové při správné funkci alarmu, ale záleží na nastavení (každá poplachová SMS nebo odpověď alarmu je jedna SMS zpráva). Doporučujeme zvolit stejného operátora, jakého používáte nyní na svém mobilu a na který si necháváte posílat alarmové SMS či alarmová volání. V rámci jedné sítě je takřka vždy nižší cena. K výběru správného tarifu můžete použít například tarifomat akreditovaný Českým telekomunikačním úřadem.

4. Virtuální operátoři nabízejí zpravidlanižší ceny. Dobré zkušenosti máme s operátorem Odorik, vzhledem k jejich nízkým cenám a férové tarifikaci (1+1). Některé alarmy mohou komunikovat datově přes GPRS/3G sítě. Taková komunikace představuje velmi malé množství dat, proto je zbytečné platit vysoké paušály. Odorik má cenu 1Kč za 1MB a data účtuje po 1kB!

***************************************************************************************************

Zákazník

Registrace
Zapomněli jste heslo?

Hledání na e-shopu